یکی از قسمتهای مهمی که از مراسم عروسی به یادگار می ماند فیلم و عکس عروسی هست که پس از عروسی تا سالیان سال هم چون ماشین زمان شما را به بهترین روزهای زندگیتان ببرد.آتلیه فیلمبرداری حرفه ای می تواند تصاویر حرفه ای و زیبا از مراسم عروسی شما ثبت کند, و برعکس آن یک آتلیه عکاسی غیر حرفه ای می تواند خط قرمزی بر روی تمام هزینه ها,خاطرات زیبای شما در مراسم عروسی باشد

ما در این مقاله تصمیم داریم تا با ذکر نکاتی جهت انتخاب آتلیه، شما را در مسیر درست قرار دهیم. و در نهایت بهترین آتلیه های تهران که با گروه خدمات مجالس آرشیدا کار می کنند را به شما معرفی نماییم

۱٫ هزینه آتلیه و بودجه شما

در ابتدای امر باید بودجه ای که برای آتلیه عروسی مد نظر قرار داده اید را تخمین بزنید. سپس لیستی از امکاناتی که علاقه مندید آتلیه دراختیار شما قرار دهد، تهیه کنید. توجه داشته باشید که با داشتن بودجه ثابت، هرچه آتلیه گرانتری انتخاب کنید، مسلما باید از بعضی امکانات چشم بپوشید؛ همانطور که با انتخاب آتلیه ارزانتر می توانید امکانات بیشتری در اختیار داشته باشید. البته گفتنی است که گرانتر بودن یک آتلیه صرفا نشان دهنده ی بهتر بودن کیفیت کار آن نسبت به آتلیه هایی با قیمت های کمتر نیست.

اگر علاوه بر آتلیه عکاسی، قصد عکاسی و فیلمبرداری در باغ یا عمارت را دارید، هزینه ورودی باغ و عمارت مورد نظر خود را در هزینه های عکس و فیلم لحاظ کنید.

برخی آتلیه ها با گرفتن هزینه ای جداگانه یک روز قبل از روز مراسم را به ضبط کلیپ و عکاسی باغ اختصاص می دهند. در صورت تمایل به داشتن چنین روزی هزینه ی روز پیشکاری یا همان فرمالیته را لحاظ کنید.

۲٫ آتلیه مجوزدار و با سابقه باشد

بهتر است دنبال آتلیه ای بروید که عضو اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران باشد. ممکن است مجوز نداشتن آتلیه در نهایت برای شما مشکل ساز شود. بارها دیده شده آتلیه های هرچند با سابقه ی طولانی که مجوز نداشته اند به دلایل مختلف تا زمان برطرف شدن مشکل چند روزی پلمپ شده اند. اگر این اتفاق برای آتلیه شما در نزدیکی عروسی یا هنگام تحویل کار اتفاق بیفتد، بدون شک اسباب تشویش شما را فراهم خواهد کرد. جدا از مجوز، سابقه و تجربه ی کادر آتلیه بسیار مهم است. کادرمجرب آتلیه می دانند هنگام برگزاری قسمت های مختلف عروسی در هر زمان باید کجا قرار بگیرند و چگونه عکس و فیلم تهیه کنند.

بعلاوه در صورتی که عکاس یا فیلمبردار شما مبتدی باشد در کار با دوربین ها حرفه ای نخواهد بود و نمی تواند ژست ها و ترکیبات درستی را به عروس و داماد پیشنهاد کند. یک آتلیه حرفه ای می داند با توجه به سن و سال و موقعیت اجتماعی و سلیقه عروس و داماد چه تیپ کلیپی را باید تهیه کند.همچنین اگر آتلیه ای شهرت پیدا می کند می توان به این پی برد که در کار خود کمتر دچار اشتباه شده اند. یک آتلیه با سابقه می تواند به شما به وفور کلیپ عروسی و آلبوم نشان دهد تا شما بهتر بتوانید با نمونه کار های آن ها آشنا شوید.

۳٫ سبک کار  آتلیه فیلمبرداری و عکاسی

اگر از جمله افرادی هستید که بر روی سبک خاصی از عکس و فیلم تاکید دارید پس این نکته را هم در انتخاب آتلیه در نظر بگیرید. بعضی از عروس و دامادها ترجیح می دهند که عکاس به آن ها ژست مشخصی بدهد و عکس بگیرد، اما عده ای ترجیح می دهند که بیشتر عکس های حالت معمولی و رئال داشته باشند. با دیدن نمونه کار های آتلیه ها می توانید آتلیه ای با سبک کار مورد نظر خود پیدا کنید.

۴٫ محل قرار گیری آتلیه

اگر در روز عروسی قصد عکاسی در آتلیه یا باغ را دارید مهم است که مکان جغرافیایی لوکیشن عکاسی نزدیک محل برگزاری مراسم باشد یا دسترسی راحتی داشته باشد. همچنین شما بار ها برای دیدن نتیجه ی کار و انتخاب عکس ها و تحویل کارها باید به دفتر آتلیه مراجعه کنید. اگر عدم اتلاف وقت برای شما مهم است به مکان قرارگیری آتلیه توجه کنید.

۵٫ تجهیزات عکاسی و فیلمبرداری

هنگام مراجعه حضوری به هر آتلیه حتما از تجهیزاتی که تحت اختیار دارند، همچون دوربین عکاسی و فیلمبرداری پرس و جو کنید. باید دقت کنید که به روز بودن تجهیزات آتلیه امری بسیار ضروری است. اگر خواهان استفاده از ابزاری چون کرین و هلی شات و … هستید مطمئن شوید آتلیه مد نظر شما این تجهیزات را دارد یا می تواند فراهم کند.

۶٫ وجود گروه خانم در آتلیه

در صورت مجزا بودن مراسم شما، به حداقل یک عکاس و یک فیلمبردار خانم در قسمت خانم ها نیازمند هستید. علاوه بر این اگر تاکید دارید عکاس و فیلمبردار شما برای تهیه کلیپ و آلبوم آقا نباشد، حتما از حرفه ای بودن کادر خانم آتلیه اطمینان حاصل کنید. حتما از آن ها بخواهید نمونه کار کادر خانم را نیز به شما ارائه دهند تا در تصمیم گیری دچار اشتباه نشوید.

۷٫ حفظ حریم خصوصی

یکی دیگر از نکات مهم چه دارای اعتقادات مذهبی باشید چه نباشید، اغلب عروس و دامادها دوست ندارند فیلم و عکس های شخصی عروسی خود را در اختیار عموم قرار دهند. بنا به همین دلیل است که بسیاری از عروس و داماد ها کار عکس و فیلم عروسی خود را به آتلیه ای آشنا می سپارند. از این رو اگر برای شما نیز مهم است که فیلم و عکس عروسی تان به عنوان نمونه کار در صفحات مجازی قرار داده نشود یا به صورت حضوری به سایر عروس و دامادها نشان داده نشود آتلیه ای معتمد را برگزینید و تاکید کنید که از حریم خصوصی شما محافظت کنند.

۸٫ مفاد قرارداد آتلیه

بعد از آن که آتلیه خود را انتخاب کردید باید حواستان را روی موارد نوشته شده در قرارداد جمع کنید. یکی از نکته هایی که اغلب از ذهن عروس و دامادها دور می ماند این است که آتلیه در روز چند عروسی را می پذیرد. اگر دو پروژه را در یک شب در دست بگیرند امکان دارد عکاس و فیلمبردار مد نظر شما در مراسم دیگری حضور پیدا کند. پس یا مطمئن شوید که یک عروسی در هر شب را قبول می کنند یا در قرارداد نام افراد مورد نظر خود را قید کنید.

بندهای قرارداد را با دقت مطالعه کنید. برای مثال به سایز و تعداد عکس های آلبوم، تعداد و نوع لیت ها، نحوه ی پرداخت و تسویه حساب و زمان تحویل کارها و … توجه کنید. در مورد تحویل فایل های اصلی عکس ها نیز با طرف قرارداد خود صحبت کنید. بعضی از آتلیه ها با گرفتن مبلغ مشخصی فایل های اصلی تمام عکس ها را تحویل می دهند. برخی دیگر تاکید بر چاپ آن ها دارند و به هیچ عنوان فایل اصلی را به مشتری نمی دهند. تاکید کنید که در قرارداد نوع دوربین های مورد استفاده و تجهیزات اضافه بر دوربین ها ذکر شود تا بعدا به مشکل برنخورید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *